Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak asi (ne)vybereme novou radnici v Praze 7...

28. 03. 2013 10:57:36
Praha 7 hledá své nové sídlo už téměř dvě desítky let. Snahy o nákup předražených projektů ukončilo až úspěšné referendum proti předražené radnici. Optimismus po referendu vystřídala hořká chuť snah vládnoucí koalice. Ta hledá záminky, jak nadějné projekty zablokovat. Po prvních dvou jednáních nového výboru je zřejmé, že vládnoucí koalice hodlá spíše zdržovat a paradoxně referendum využije jako záminku pro blokování mnohých zajímavých projektů.

Podivné složení výboru pro výběr radnice

Velmi zajímavým momentem v kalkulu ODS-ČSSD bylo již samotné sestavování členstva Výboru. Sice zvolili předsedou výboru zástupce opozice z TOP 09, ale ve výboru si ponechali většinu. Úsměvné je i to, že se členy výboru za koalici (kromě jednoho radního) stali hlavně řadoví zastupitelé, kteří se v předchozích letech v diskusi k výběru radnice vůbec nikdy neangažovali, pokud vůbec kdy promluvili... V tomto zmaru ani nepřekvapí, že se členem výboru stal pravomocně odsouzený zastupitel M. Fabián (ČSSD).

První jednání výboru 4. 3. 2013 – občané za dveřmi

První setkání nového výboru připomínalo komedii složenou z osobních útoků, arogance a snahy vše tutlat před občany. Nad rámec nepříliš připraveného programu a návrhu materiálů se totiž hned na začátku jednání při příchodu námi pozvaných občanů zvedla nevole v řadách ČSSD i KSČM směrem k účasti veřejnosti a všichni příchozí byli i s podporou ODS vykázání na chodbu, neboť prý do schválení jednacího řádu není možné veřejnost vpustit. To ale vyvrátila pozvaná vedoucí odboru právního, která nám sdělila, že nemáme povinnost mít jednací řád, ale je jistě dobré ho mít. Jednací řád byl vlastně předmětem téměř 90 minutové debaty, kdy se emotivně řešilo jak propojit předsedou navržený (stručný a spíše nepoužitelný návrh) se standardním jednacím řádem ostatních výborů. Nakonec to do příště zpracoval právní odbor...

V posledních 15 minutách se výbor dostal i k návrhu postupu a případných hodnotících kritérii. Již v debatě se ukázalo, že koalice hodlá využít otázek referenda k rozporování i docela rozumných projektů (např. nyní diskutované budovy Ekonomia v Dobrovského ul. na Letné).

Druhé jednání výboru 25. 3. 2013 – překvapení a občané opět za dveřmi (a za šašky)

Jednání výboru opět začalo vykázáním občanů na chodbu – prý ještě nemáme jednací řád! Můj protest opět nepomohl...

Prvním zajímavým bodem byla reakce pana starosty na mou interpelaci k usnesení rady MČ z 5. 3. 2013, obec uzavírá smlouvu na technické posouzení budovy Ekonomie za cca 500 000 Kč (zatímco běžná cena je cca 250 000 Kč.). Jeho odpověď ale vyrazila dech snad i jeho nohsledům v ODS – prý toto s radnicí vůbec nesouvisí, je to možná investice (nákup akcií) pro Prahu 7, a proto se k tomu ani tento výbor nemusel vyjadřovat. Přitom se již v nabídce majitele hovoří o „nabídce nemovitosti pro umístění radnice“ viz zde. a následné usnesení Zastupitelstva jasně směřovalo k hodnocení nabídky pro radnici ... A cena technického zhodnocení? – že si prý cenu vůbec nezná a prostě vyhrál nejlevnější... Už se těším na další kolo interpelací v této věci!

Dalším bodem bylo oblíbené téma jednacího řádu. S ohledem na aktivitu diskutérů na minulém jednání směrem k tomuto jsem očekával smršť protinávrhů a mailovou diskusi členů výboru předem, abychom nemuseli opět ztrácet čas na jednání. Bohužel přišel protinávrh jediný (můj společně s Ing. Tinkou), který zajištoval přístup veřejnosti na jednání a vyvěšování zápisů z jednání na webu MČ Prahy 7. V průběhu debaty o jednacím řádu se nakonec podařilo uhájit přístup veřejnosti, vyvěšování pozvánky a programu na webu. Již se ale nepodařilo do řádu včlenit vyvěšování zápisu z jednání na webu - opravdu nevím, čeho se proboha bojí? Dokonce si koalice odhlasovala zákaz nahrávání audiovizuálních záznamů. Suma sumárum, jednací řád je trochu kočkopes - občan se účastnit může, hlavně žádné kamery a zápis z jednání na webu bude viset až po jednání Zastupitelstva ...

Největší peckou jednání byl však závěr - po schválení řádu se mohla trpělivá veřejnost dostavit do sálu ve stejný okamžik, kdy zástupci ODS i ČSSD svorně zaklapli desky s tím, že to pro dnešek stačí ... a ve víru zvednutého prachu zmizeli jako čerti v pohádkách... a na stole jsme přitom měli ještě 3 velmi podstatné body programu ...

Bude to tedy pekelná jízda vybrat tu radnici...

Ondřej Mirovský, Zastupitel MČ Prahy 7 za Stranu zelených

Člen výboru pro výběr radnice

Autor: Ondřej Mirovský | čtvrtek 28.3.2013 10:57 | karma článku: 13.97 | přečteno: 478x

Další články blogera

Ondřej Mirovský

Srpen 1968 očima Husákových dětí

Známe to z filmů a vyprávění našich rodičů, kterým se při pomyšlení na dny před 49 lety vždy zrychlí tep. Ten pocit, kdy do vaší země přijedou tanky od „přátel“, aby bylo hluboko zašlapáno zrnko naděje socialismu s lidskou tváří.

21.8.2017 v 13:51 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 779 | Diskuse

Ondřej Mirovský

Co musíme v Praze udělat pro rozvoj elektromobility a snížení znečištění ovzduší?

Kolísající se ceny benzínu a nafty, nemoci dýchacích cest a znečištěné ovzduší – to jsou důvody, proč se už desítky let hledá náhrada za auta se spalovacími motory. Vše nasvědčuje tomu, že v budoucnu budeme jezdit v elektroautech.

9.6.2016 v 20:32 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 366 | Diskuse

Ondřej Mirovský

Co všechno neřekl M. Zeman čínskému prezidentovi?

Vážený pane prezidente, vítám Vás vřele v České republice a jsem poctěn Vaší historickou návštěvou naší krásné země. Doufám, že jste měl příjemný a bezproblémový let a přistání na letišti Václava Havla bylo hladké.

29.3.2016 v 10:30 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 678 | Diskuse

Ondřej Mirovský

Primátorka, Peking, panda a pražská potupa

Neslavné datum 25. 2. má pro letošek o jeden smutný fakt více. Hlavní město Praha se před Pekingem servilně ohnulo až na zem.

2.3.2016 v 0:25 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 304 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Rottenberg

O demokracii

Má to být vláda lidu, kde se počítá se svobodou jednotlivce. K tak jednoduchému termínu existuje mnoho přívlastků a mnoho vykladačů.

17.10.2017 v 23:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 |

Jiří Kindl

Slova starosty města Dubí k těžbě lithia na Cínovci ze září 2017

Dovoli jsem si stáhnout článek starost města Dubí, kde se vyjadřuje k těžbě lithia na Cínovci a mám dojem, že to bude hodně lidí zajímat, zejména pana Čumbelíka.

17.10.2017 v 20:22 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jan Dvořák

Velké překvapení, kdo patří mezi nejpopulárnější politiky podzimu!

Už jenom třikrát se vyspíme a volební místnosti nám doširoka otevřou svoji náruč. Zatímco my, prostí vhazovači lístků už se nemůžeme oněch dvou dnů naprosté svobody volby dočkat, jsou tu novináři, aby nám čekání ukrátili.

17.10.2017 v 19:35 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 377 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je Matěj Stropnický milencem herce Daniela Krejčíka?

Podle Blesku právě toto Krejčík prohlásil. Úsměvné však je, že Stropnický se k věci odmítl vyjádřit. Jako Zelený nemá přece důvod se za svou případnou homosexualitu stydět, pokud skutečně s Krejčíkem „chodí“.

17.10.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 1385 | Diskuse

Lukáš Pokorný

Česko v EU: nováček v evropské extralize.

Minule jsem přirovnal EU k rockové kapele. EU je ale také elitní klub těch největších ekonomických a politických hráčů.

17.10.2017 v 17:02 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 238 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1517

Spolupředseda Strany zelených v Praze

Zastupitel hlavního města Prahy

Zástupce starosty MČ Prahy 7Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.