Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mrs. Robinson

Pan Stránský, je to ten, co v jedné diskuzi

o budoucnosti Šumavy prohlásil, že příroda je nepřítelem, proti kterému je třeba bojovat? Pokud ano, pak je mi moc líto mé milované Šumavy;-(;-(

0/0
18.2.2011 13:27

Astaroth

kaslu na sumavu

Nizke pohori porostle bezcennymi smrcinami at se zastavi, rozhodne se aspon nebudou kacet listnate lesy v nizinach a bourat industrialni pamatky.

Mimochodem sumava na kole je utrpeni - povoleno je jezdeni jen na asfaltu, to muzu klidne stejne jezdit po Praze.

0/0
18.2.2011 11:44

varix

Á, další zelený panáček!

V počátcích všeho bylo přivazování se zelených fanatiků ke stromům nakaženým kůrovcem. Tehdy stačilo porazit pár desítek, maximálně stovek, nakažených stromů a bylo by po problému. Zákaz vytěžení padlých stromů po Kyrilovi to pak jen dorazil!

Řediteli Žlábkovi jste předhazovali, že pracuje pro těžeřskou lobby. A čeho dosáhlo Vaše "odborné" vedení parku Šumava? Nejkrásnější a nejcennější partie Šumavy jsou sežrány kůrovcem a na Šumavě se dnes těží takovým způsobem, že by se tenkrát o tom žlábkovu vedení nesnilo ani v tom nejdivočejším snu! 

0/0
18.2.2011 10:19

Polička

Re: Á, další zelený panáček!

Domnívám se, že by oběma stranám sporu neškodilo, si problematiku hlouběji nastudodovat, navštívit různá místa po Evropě a koukat, jak k tomu kde přistupují.  Viděl jsem lesy, které se rychle obnovují sami a zadarmo, ale vím, že ne každý les to dokáže. Demagogie na kterékoliv straně neprospěje ani přírodě ani ekonomice. Ke kalamitám tohoto typu  v celé Evropě přispěla řada mimořádně teplých roků, ale ty tady  v historii tohoto kontinentu nebyly  poprvé, a les vždy znovu vyrostl. Do problematiky je třeba zahrnout i to,že tehdy nebyl vliv průmyslových emisí a nebyly vysazeny stromy nepůvodní. Bavorům se nezasahování vyplatilo, původní stromy posloužily jako ochrana a hnojivo, dnes  jim to slušně roste, vsadili na to,že nálet z přeživších jedinců bude do budoucna odolnější.

0/0
18.2.2011 10:44

kareldrabek.blog.idnes.cz

Re: Á, další zelený panáček!

To právě ekologisté udělali - koukli se jinam. Jenomže Šumava je pohoří a Bavoři mají jeho jihozápadní svahy. Jakékoli přebírání cizích postupů je pak mírně řečeno riskantní. Paradoxní je, že právě Šumava a její lesy jsou dobře prostudované, zabývaly se tím generace odborníků. Původní lesy nebo pralesy tam už dávno nejsou. Známý Boubín je také jen les, který byl částečně ponechán bez podstatných zásahů. I tak by bez lidské péče (a tedy zásahů) nepřežil. Proto je také prales oplocen. Ne proti lidem, ale proti zvěři. Jinými slovy - proti zvěři jsou opatření považována za oprávněná, proti kůrovci ne.

0/0
18.2.2011 11:00

Polička

Re: Á, další zelený panáček!

Bavoři mají i vrcholové partie podobné našim.  Škoda, že nemůžeme nahlédnout do budoucnosti, jaká koncepce je rozumější. Ale pokud budeme mluvit o hospodářském lese, je potřeba s kůrovcem zatočit. Jenom bychom si měli uhlídat kam jdou peníze za dřevo, a co na nás chystají současní páni Šumavy, opatrnost je zde více než na místě.Ale to už je jiná kapitola. Múj příspěvek byl myšlen proti demagogúm na obou stranách.

0/0
18.2.2011 11:42

SID09

Re: Á, další zelený panáček!

Pokud sleduji používání masové demagogie, tak to jen u zelených panáčků. !!!!

0/0
18.2.2011 12:06

kareldrabek.blog.idnes.cz

Re: Á, další zelený panáček!

Za připomenutí stojí tenhle článek:

http://pernegr.blog.idnes.cz/c/26883/Lesnici-kontra-ochranci-prirody-proc-se-nemohou-dohodnout.html

0/0
18.2.2011 12:16

varix

Re: Á, další zelený panáček!

Poněkud jste pominul obrovskou vichřici a následující kůrovcovou kalamitu, která Šumavu postihla ve druhé polovině 19. století. V té době, až na ojedinělé malé části lesa, lehla celá Šumava. Všechno padlé dřevo bylo odstraněno a volné plochy byly znovu osázeny. Takže les sice znovu vyrostl, ale hlavně proto, že byl znovu uměle osázen! A osázen byl převážně nepůvodními semenáčky! Ono totiž se ani tak obrovské kvantum původních semenáčků nikde nedalo sehnat!

Takže mluvit o Šumavě jako původním ekosystému je hodně mimo mísu. A ono i před tou vichřicí už měla Šumava k původnímu pralesu hodně daleko. Už v té době se muselo uměle zalesňovat, protože velká část dřeva padla na spotřebu šumavských sklářských hutí.

Též bych Vám doporučil si více nastudovat. A to i jinou, než zelenou literaturu.

0/0
18.2.2011 13:37

SID09

Re: Á, další zelený panáček!

!!R^

0/0
18.2.2011 14:08

Polička

Re: Á, další zelený panáček!

Pokud jste četl pořádně, tak víte, že jsem o nepůvodních druzích psal jako o problému, a nikde netvrdím, že onen les je původním ekosystémem.

0/0
18.2.2011 17:34

SID09

Re: Á, další zelený panáček!

A proto je třeba jej chránit, aby jej lidé náhodou nezpustošili procházkou po něm !!

0/0
19.2.2011 8:47

buxus

Vážený pane, pokud lidé zeleného vyznání

.. jako jste kupříkladu Vy, realizují své nápady pouze na papíře, je všechno v pořádku. Bohužel, jakmile se takovíto lidé dostanou do situace, kdy mohou ovlivňovat naše životy - lhostejno zda přímo (ve vládě, v parlamentu), či nepřímo (formou různých lobbingů a nátlakových akcí), dochází k vysokým národohospodářským škodám. Neumětelství, technické negramotnosti a nedomyšlených projektů zelených jsme si užili už dost - fotovoltaika, biopaliva, blokování jaderné energetiky, blokování výstavby infrastruktury, atd.

Čili zpět k nadpisu vašho článku - takovým "odborníkům" je potřeba říci to opravdu NE.

0/0
18.2.2011 10:15

Náhl

Re: Vážený pane, pokud lidé zeleného vyznání

nemíchejte hrušky s jablkama, Národní park je správním orgánem, který dohlíží na ochranu přírody, ne prostředníkem rozvoje developerských projektů nebo turismu. Pokud je na místo ředitele NP jmenován člověk s jasně propodnikatelskými zájmy, je něco špatně. Ten ať sedí třeba ve sdružení obcí ˇ3umavska nebo v jiných subjektech, které se snaží podnikatelsky využívat NP, cílem samotné správy NP je korigovat tyto aktivity s ohledem na ochranu ŽP, ne jim fandit a podporovat je. Fotovoltaika s tím opravdu nemá co dělat, snad jen to, že je vždycky vytažena, když někomu dojdou argumety...

0/0
18.2.2011 10:50

certik_bertik

tak

dalo se to čekat, nakonec ta železná opona nebyla tak špatná na 40 let se zachovala poměrně neporušená příroda v 5 km pásu

0/0
18.2.2011 10:15

Polička

CO JE VE HŘE?

Mám obavy, že za líbivými hesly "Vrátit Šumavu lidem, ap." Se skrývá něco jiného. Nejen jít na ruku dřevařské loby, ale urvat kusy Šumavy pro  magnáty. Známe smutné příklady ze Slovenska. Při hřebenové cestě chráněnou oblastí Karpat najednou narazíte na mohutný plot, se strážemi. Není to v mapách, turistické značky na rychlo předělané. Obcházel jsem to  dvě hodiny, za plotem je vidět části lesů kompletně oloupaných od zvěře, lze vidět i bizona a další exoty, a podivné novostavby. V údolí se lidé vyjadřují spíše se strachem. Vše patří Ruskému oligarchovi.  Nastrčení "vlastníci" jsou snad domácí.  Když si vzpomenu kdo platil výlety vrtulníkem nad Šumavou našim politikům, tak mě lehce mrazí.

0/0
18.2.2011 10:08

Saša

Spolehlivý ukazatel:

Když ekoteroristi prskaj vzteky, dělá to vláda dobře!

0/0
18.2.2011 9:56

SID09

Re: Spolehlivý ukazatel:

!!R^;-D

0/0
18.2.2011 11:19

Muzzlinka

Odborníci?

Nevím, jak si který odborník představuje ochranu přírody. Zatím totiž svými pokusy přírodu na Šumavě na hodně dlouho zdevastovali! Rv

Navíc nemohu souhlasit s autorem nebo těmi takyodborníky, kteří považují člověka a jeho působení za něco přírodě cizího. Jenže tak to není. Člověk je součást přírody a má plné právo přírodu měnit tak, aby v ní pro sebe vytvořil příznivější prostředí. Úplně stejně, jako to dělají všechny formy života (od bakteríí, které mění chemické složení svého okolí, přes rostlůiny, které rozrušují horniny a mění lokální klima, až po živočichy, kteří svým působením mění druhovou skladbu rostlin na rozsáhlých územích nebo dokonce navzájem ovlivňují rozšíření jednotlivých druhů na Zemi).

0/0
18.2.2011 9:34

Jan Ruzicka

"Ochranáři" a "odborníci"

nám už předvedli, co všechno se dá se Šumavou provést. Teď by jí zas někdo měl dát do kupy.

0/0
18.2.2011 9:20

jendazmoravy

Někomu šlápli na bebínko?

Nevím, ale používat slovo "ekolog" jako synonymum pro "čistý, geniální, víc než světec" mi připadá trochu ujeté

Oni ti Schwarzenberkové tou přeměnou Šumavy na zásobárnu dřeva prostě udělali jakýsi ekosystém. A není mi známo, podle čeho chcete hodnotit, který ekosystém je lepší.

0/0
18.2.2011 9:17

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.